ВІДКРИТА ЗАЯВА РЕДАКЦІЇ ГАЗЕТИ «БАРИШІВСЬКИЙ ВІСНИК» – Баришівський вісник

Шановна найвища владо України!

Ситуація складається так, що наразі під загрозу поставлено саме існування місцевої преси нашої країни.

«Малій» пресі ніколи не було легко. У радянські часи і навіть у добу незалежності вона залишалася контрольованою владою. Це призвело до стагнації комунальної та державної преси, зменшення тиражів, утрати довіри читачів. І ось у 2016 році, нарешті, розпочалася реформа друкованих ЗМІ, їх звільнення від владного контролю. Здавалося б, у місцевих видань з’явився шанс на нове життя, нову якість, шанс на відновлення довіри громадян. Уже більше 200 редакцій місцевих газет України «оформили розлучення» із владними засновниками, створили нові суб’єкти господарювання, розпочали нове вільне життя.

На превеликий жаль, усі наші надії і мрії стикаються із непереборними обставинами, які зводять нанівець плани на становлення нової місцевої преси.

В Україні стрімко розвалюється система доставки періодичних друкованих видань. Майже в усіх областях у сільській місцевості масово закриваються відділення поштового зв’язку, з’являються так звані пересувні відділення (автомобіль із поштовим працівником «на борту», який за маршрутом об’їжджає села). Графіки цих маршрутів не витримуються, доставка преси здійснюється вкрай погано, подекуди двічі, а то й один раз у тиждень. У деяких селах узагалі відсутні листоноші – ніхто не хоче працювати на 0,5 або навіть на 0,25 мінімальної зарплати. В тих селах, де стаціонарні відділення зв’язку закриті, передплата на місцеві видання падає вдвічі а то й утричі: люди відмовляються віддавати гроші за газети, які їм систематично не доставляють.

Можна сміливо заявити: вітчизняна пошта «важко хвора», її терміново потрібно виводити із «коми»!

На фоні колапсу доставки преси «Укрпошта» не забуває невпинно підвищувати тарифи. Впродовж останніх 10 років поштові послуги із доставки періодичних видань зросли ВДЕВ’ЯТЕРО (!!!) – при постійному погіршенні оперативності доставки. А кілька днів тому, 12 квітня 2018 року, Міністерство інфраструктури, у підпорядкуванні якого – «Укрпошта», затвердило нові, підвищені майже на 25%, тарифи на приймання та доставку періодичних видань за передплатою (почнуть діяти з 1 липня). Більш того: анонсовано, що із 1 січня наступного року планується наступне підвищення – ще на 19,2%…

При цьому «Укрпошта» ніколи не оприлюднювала розрахунків складових собівартості своїх тарифів, тобто вони залишаються непрозорими.

Біда одна не ходить…  Починаючи із грудня минулого року з різних причин в Україні почав безпрецедентно стрімко дорожчати газетний папір. Із початку 2018-го зростання ціни на нього вже склало від 35 до 45 відсотків. Ситуація ускладнюється й тим, що …альтернативи немає: майже увесь газетний папір в Україні – російського виробництва, тобто цей ринок монополізовано. Ще трохи надходить до нас білоруського, польського… Але жодного кілограма – українського!!!

Україна раніше виробляла власний газетний папір. Але наразі всі вітчизняні паперові комбінати перепрофільовано і цей стратегічний товар в нашій державі взагалі не виробляється. Проте за всі роки незалежності, особливо – за 4 роки війни, владою України НЕ ЗРОБЛЕНО НІЧОГО, щоб хоча б трохи зменшити «паперову» залежність від країни-агресора!

Якщо Росія заборонить продаж газетного паперу Україні, ВСІ ВІТЧИЗНЯНІ ГАЗЕТИ ВІДРАЗУ ПРИПИНЯТЬ СВОЄ ІСНУВАННЯ!!! А це (без ніякого перебільшення) – питання державної ваги й інформаційної безпеки!

Залишається абсолютно незрозумілою відсутність реакції влади, особливо Держкомтелерадіо – центрального органу виконавчої влади, який має формувати і здійснювати державну політику в сфері засобів масової інформації. Цей державний комітет не тільки не вживає жодних адекватних кроків щодо врегулювання ситуації зі станом доставки преси, неконтрольованим зростанням тарифів «Укрпошти», дефіцитом і стрімким збільшенням вартості газетного паперу, фактично самоусунувшись від вирішення цих украй гострих проблем, але й не виконує прямих норм закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації», контроль за виконанням якого покладено саме на Держкомтелерадіо.

Названим Законом, серед іншого, передбачена й адресна фінансова державна підтримка реформованих друкованих ЗМІ місцевої сфери розповсюдження за рахунок коштів Державного бюджету. Ця норма Закону за три роки реформування друкованих ЗМІ так і не реалізовується.

МИ, колективи редакцій місцевих газет України, ЗАЯВЛЯЄМО ПРО СВОЮ НЕЗГОДУ із нинішньою державною політикою щодо розвитку друкованих засобів масової інформації, а точніше – незгоду із повною її відсутністю!

МИ ВИМАГАЄМО від усіх гілок влади України вжити термінових, вичерпних і ефективних заходів задля стабілізації галузі друкованих ЗМІ!

МИ ВИМАГАЄМО І ЗАКЛИКАЄМО внести зміни до Державного бюджету України і, зрештою, виконати законодавчу норму про адресну фінансову підтримку реформованих друкованих видань хоча б у розмірі втрат редакцій від подорожчання газетного паперу!

МИ ЗАЯВЛЯЄМО про готовність до усіх форм і методів боротьби за ПРАВО НА СВОБОДУ ПРЕСИ, за ПРАВО НА ЖИТТЯ І РОЗВИТОК ПРЕСИ В УКРАЇНІ!!!

КОЛЕКТИВ РЕДАКЦІЇ РАЙОННОЇ ГАЗЕТИ «БАРИШІВСЬКИЙ ВІСНИК»

__________________________________________

ДО ВІДОМА ЧИТАЧІВ! .

Таку ж заяву в рамках всеукраїнської акції, ініційованої Національною асоціацією українських медіа (НАУМ), цього тижня надрукувала більшість місцевих друкованих видань України. Примірники газет із опублікованою заявою кожною редакцією направлені до всіх центральних органів влади країни.

Ми боротимемося! Ми не дамо знищити місцеву пресу!