Дефолту – уникнули, субсидії – зберегли – Баришівський вісник

Кабінет Міністрів України зумів відстояти ключові моменти в переговорах із МВФ: Україна зможе розплатитися з боргами, соціальні програми будуть розширені

Дефолту не буде! Міжнародний валютний фонд домовився з урядом України про надання нової програми фінансування «Stand-by» обсягом в $ 3,9 млрд, розрахованої на 14 місяців. Без цих коштів Україна не змогла б розплатитися із зовнішніми боргами в 2019 році. У ході напружених переговорів, які тривали більше року, сторони пішли на взаємні поступки. Зокрема, на вимогу МВФ з 1 листопада поточного року ціна на газ для побутових споживачів виросла на 23,5%. Уряду вдалося досягти цього показника, знизивши початкові вимоги кредиторів із 60%.

Чи могла Україна взагалі відмовитися від підвищення ціни на газ і, відповідно, від співпраці з МВФ? Як вважає економічний експерт Павло Кухта, заступник керівника Стратегічної групи радників із підтримки реформ, це призвело б до дуже плачевних результатів.

– Протягом 2018-2020 років виплати по зовнішньому державному боргу складуть близько $ 18,5 млрд. При чому, ці борги накопичені, в основному, в період 2009-2013 років. Відсутність траншу МВФ – це згортання державних програм розвитку країни, це – або істотне скорочення витрат бюджету (і зарплат бюджетників – у тому числі), або – дефолт: девальвація гривні, інфляція, галопуючі ціни й безробіття. І також – скорочення витрат бюджету. Отримання траншу МВФ – найкращий варіант для України. Навіть із точки зору ефекту для гаманців громадян, високі тарифи пережити значно легше, ніж десятки відсотків інфляції або падіння доходів , – пояснив економіст.

При цьому в Уряді усвідомлювали, що будь-яке, навіть не дуже значне підвищення комунальних послуг може болісно позначитися на соціально незахищених верствах населення. У Кабінеті Міністрів знайшли вихід із цієї ситуації.

Так, підвищення ціни на газ не торкнеться тих українців, які вже отримують субсидії на оплату комунальних послуг. Процес нарахування субсидій залишиться таким же простим, як і раніше. Як запевнив міністр соціальної політики Андрій Рева, для їх оформлення в загальному випадку потрібні тільки заява і декларація про доходи.

Додаткові довідки потрібні, тільки якщо громадяни хочуть оформити субсидію не на всіх зареєстрованих, а тільки на осіб, які фактично проживають в приміщенні.

– Тоді до справи додаються документи з місця роботи в іншому місті, про навчання в іншому місті, про перебування на лікуванні, про постійне місце проживання з ЖЕКу, сільської чи селищної ради, – наголосив міністр.

Окрім цього, Кабінет Міністрів України пішов іще далі, спростивши отримання субсидій для низки категорій населення: – на загальних підставах субсидію отримають ті громадяни, за яких роботодавець не сплачує Єдиного соціального внеску; – субсидії отримають безробітні, які перебувають на обліку в службі зайнятості; – право на субсидії отримають сім’ї, які опинилися в складних життєвих умовах через хворобу одного з членів родини; – пенсіонери та інваліди, які втратили годувальника, зможуть отримати субсидію на наднормативну площу житлової площі; – до загального доходу претендентів на субсидію не зараховуватимуть аліменти;

– розширені можливості отримання субсидії трудовим мігрантам.